Ansible

 

Ansible to zaawansowana platforma automatyzująca procesy IT, rozwijana przez Red Hat. Rozwiązanie charakteryzuje się prostotą działania. Automatyzacja z wykorzystaniem Ansible pozwala rozwiązać codzienne problemy związane z administracją IT, wynikające z rozległości infrastruktury, konieczności skalowalności, skomplikowanych procesów związanych z instalacją i konfiguracją środowiska. Wyróżnia się spośród innych rozwiązań tego typu np. brakiem agentów, czy i bogatymi zasobami repozytoriów.

szkolenie ansible

Funkcjonalności Ansible:

Udostępnianie usług (Provisioning)
Infrastruktura fizyczna

Bez względu na to na jakiej infrastrukturze pracuje Państwa przedsiębiorstwo, gdzieś tam w końcu opiera się ona na fizycznych maszynach. Przy uruchamianiu centrów danych potrzebne jest skorzystanie z narzędzia udostępniającego wszystko, czego potrzeba i pracującego w dowolnej infrastrukturze. Bez względu na to, czy centrum danych korzysta z Red Hat Satelite, Hanlon, Cobbler, czy jakiegokolwiek narzędzia do zarządzania centrami danych, do integracji z Ansible potrzeba tylko kilku linijek kodu w skrypcie inicjującym.

Zautomatyzowana Infrastruktura

Zarządzanie centrum danych nie polega tylko na uruchamianiu systemów operacyjnych. Sporych rozmiarów, łatwa do rozbudowania biblioteka wbudowanych modułów, jaką dysponuje Ansible, pozwala nam za pomocą tego samego prostego języka konfigurować serwery, ale także sieci, firewalle itd. Po uruchomieniu centrum danych ten sam język używany jest również do zarządzania frameworkami takimi jak VMware, czy OpenStack.

Gotowy do pracy w chmurze w każdej chwili

Bez względu na to, czy umieszczenie infrastruktury, w postaci wirtualizacji, czy chmury, zarówno prywatnej (OpenStack) czy publicznej (Amazon AWS, Microsoft Azure), biblioteka wsparcia chmury umożliwia łatwe udostępnianie instancji sieci gdziekolwiek jest ona potrzebna. Za pomocą tej samej, prostej składni można udostępniać usługę jak również dokonywać jej konfiguracji w każdym rodzaju infrastruktury.

Samoobsługa

Po tym jak zdefiniowany zostanie provisoning Ansible Tower umożliwia przekazywanie usługi innym. Potrzebujemy dostarczyć środowisko deweloperskie swojemu zespołowi? Nie ma problemu – trzeba po prostu dodać dane uwierzytelniające do Towera, zaimportować swój playbook i skorzystać z kreatora w celu stworzenia prostego portalu umożliwiającego zespołom bezpieczne stworzenie nowych środowisk za pomocą kilku kliknięć.

Configuration Management
Automatyzacja konfiguracji

Całkiem możliwe, że obecnie zarządzają Państwo systemami za pomocą zbioru skryptów i doraźnych działań podejmowanych przez utalentowany zespół administratorów. A może korzystacie z frameworków, które zabierają zbyt wiele czasu na utrzymanie. Wirtualizacja i chmura znacznie skomplikowały zarządzanie infrastrukturą a ilość systemów cały czas rośnie. Potrzebujecie spójnego, godnego zaufania i bezpiecznego sposobu na zarządzanie środowiskiem – ale wiele rozwiązań jest tak zaawansowane, że jeszcze bardziej komplikują zadanie i tak już trudne. Potrzebny jest system, który będzie opierał się na uprzednio poznanych zagadnieniach oszczędzający pracę administratorów.

Dzięki Ansible automatyzacja staje się naprawdę dostępna.

Ansible to najprostsze rozwiązanie do zarządzania konfiguracją, dostępne na rynku. Zaprojektowane zostało z naciskiem na minimalizm, zwięzłość, bezpieczeństwo i wysoką dostępność oraz niezwykle niską krzywą uczenia się w przypadku administratorów i deweloperów oraz managerów IT.

Konfiguracja Ansible, to prosty opis infrastruktury (zarówno czytelny dla człowieka, jak i parsowalny i możliwy do odczytania przez maszyny), co zapewnia, że każdy członek zespołu jest w stanie zrozumieć znaczenie każdego zadania związanego z konfiguracją. Nawet nowi pracownicy będą w stanie szybko zanurzyć się w infrastrukturze i zacząć pracę.
Ansible wymaga tylko hasła albo klucza SSH aby rozpocząć zarządzanie systemami bez instalowania agenta, unikając problemu z “zarządzaniem zarządzaniem” z jakim mamy do czynienia w wielu systemach automatyzacyjnych. Nie trzeba się już teraz zastanawiać, dlaczego daemony związane z zarządzaniem nie działają, albo kiedy trzeba zaktualizować agenty, czy dostarczyć potrzebnych dla nich programów naprawczych.

Zorientowany na cel

Ansible charakteryzuje się deklaratywnym zapisem stanu. Rozumie jak dostosować system do stanu (wspiera także “dry mode”, który symuluje wykonanie zmian przed ich wykonaniem, jako element testu, czy napisany kod działa poprawnie). Takie rozwiązanie zapewnia powtarzalną i solidną konfigurację infrastruktury, unikając potencjalnych problemów wynikających z tworzenia skryptów i używania rozwiązań opartych o skrypty, które opisują jednoznaczne i czasem nieodwracalne działania zamiast rozwiązywać konkretne zdania.

Bezpieczny i bezagentowy

Rozwiązanie Ansible oparte jest na najbezpieczniejszym systemie zarządzania jaki jest dostępny – domyślną warstwą transportową jest OpenSSH. Co więcej Ansible nie wymaga zdalnych agentów. Dostarcza wszystkie moduły do systemów zdalnych i wykonuje zadania związane z konfiguracją, w miarę potrzeby. Wspomniane moduły działają w oparciu o dane dostępowe dostarczone przez użytkownika, włączając wsparcie dla sudo, a nawet Kerberosa.

Ansible nie potrzebuje przywilejów loginu do roota, poszczególnych kluczy SSH albo dedykowanych użytkowników respektując równocześnie model bezpieczeństwa zastanego systemu, w rezultacie Ansible jest wyjątkowo bezpieczny i łatwy do zaimplementowania w nowych środowiskach.

Wszystko w pakiecie

Ansible w swojej podstawowej wersji posiada ponad 200 modułów, zapewniając doskonałą bazę bo budowania automatyzacji. Od usług i baz danych do dostawców chmury. Z Ansible nie trzeba zaczynać od zera.

Wdrażanie aplikacji
Wdrażanie aplikacji nie powinno być trudne

Ansible to najprostszy sposób na wdrażanie wielopoziomowych aplikacji w sposób prosty i niezawodny. Można tego dokonać poprzez jeden framework. Ansible pozwala konfigurować potrzebne usługi jak również wyciskać artefakty aplikacji z jednego systemu.

Zamiast pisania dedykowanego kodu w celu automatyzacji systemów, zespół tworzy prosty opis działań, zrozumiały nawet dla nowych pracowników po pierwszym przeczytaniu. Oszczędza to koszty ale też umożliwia szybszą reakcję.

Siła playbooków
 • powtarzalne i niezawodne
 • proste do napisania i utrzymania
 • baterie w pakiecie
 • zero przestojów
 • superelastyczny
 • gotowy do pracy w chmurze
Ciągła integracja

Twórcy Ansible przeszli długą drogę w historii budowania oprogramowania. Jeżeli potrzebne będzie narzędzie, które umożliwia szybką pracę z minimalną koniecznością ludzkiej interwencji, Ansible dokonuje tego w sposób najprostszy.

Bezpieczeństwo i zgodność

W dzisiejszych skomplikowanych środowiskach IT bezpieczeństwo to kwestia nadrzędna. Skorzystanie z automatyzacji jako części praktyk IT jest pierwszym i najważniejszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej organizacji. Prawidłowa automatyzacja gwarantuje bezpieczeństwo w prosty sposób i pozwala na skupienie się na innych ważnych rzeczach.

Orkiestracja
Skomplikowana orkiestracja? Proste rozwiązania.

Uruchomienie prostego serwisu na pojedynczej maszynie może być dość proste i istnieje wiele narzędzi, które w tym pomagają. Można stworzyć obraz wirtualny albo skorzystać z narzędzia do zarządzania konfiguracją. Ale nikt już nie uruchamia pojedynczej usługi na pojedynczej maszynie. Dzisiejsza technologia dostarcza skomplikowanych wdrożeń i złożonych wyzwań. Trzeba się uporać z aplikacjami w klastrach, rozproszonymi centrami danych, chmurami prywatnymi, publicznymi i hybrydowymi oraz skomplikowanymi zależnościami. Potrzebne jest narzędzie, które może zorkiestrować te skomplikowane zadania w prosty sposób. Potrzebne jest Ansible.

Integracja

Ansible umożliwia konfigurację następujących technologii:

 • Amazon Web Services
 • Docker
 • OpenStack
 • Red Hat
 • Windows